Profesiju pasaule Folkklubā
12/12/2017

IMG_36499.decembrī Līvānu 1.vidusskolas 2.b klases skolēni un interesenti no citām klasēm devās uz Rīgu, lai iepazītu  profesiju pasauli Folkklubā “ ALA Pagrabs”. Tā ir unikāla vieta Vecrīgā! Šeit satiekas latviešu tautas un pasaules mūzika, tradicionālā un mūsdienu latviešu virtuve, latviešu danču vakari un latviešu un pasaules folkmūzikas koncerti. Šeit ir jūtama senatnes elpa, jo tas atrodas vecajos Rīgas vīna pagrabos.
Folkkluba “ ALA Pagrabs” saimnieks ir Austrālijā dzimušais Krišjānis Putniņš, kurš pirms deviņiem gadiem pārcēlies uz Latviju un nu var runāt par veiksmīgas uzņēmējdarbības iespējām Latvijā.
Kādas profesijas ir pārstāvētas Folkklubā “ ALA Pagrabs”? Tur ir grāmatvedis, menedžeri , apkopējas, apsargi, bārmeņi, pavāri , viesmīļi, trauku mazgātājas, skaņu operators, saimnieciskās daļas pārzinis.
Tuvāk iepazināmies ar pavāra un viesmīļa profesijām. Pavārs – pieprasīta un novērtēta profesija. Folkklubā “ ALA Pagrabs” strādā 8 pavāri. Vecākā pavāre mums pastāsta, ka šī profesija nav viegla. Īstenībā ir fiziski grūta profesija. Tās ir garas darba stundas, produktu cilāšana un svēršana, darbs visu laiku “uz kājām”. Stundas ir jāpavada ļoti intensīvi, būtisks ir ātrums, bet tajā pašā laikā nepieciešama kvalitāte un precizitāte. Tas prasa nemitīgu koncentrēšanos un izturību stresa situācijās. Protams, labam pavāram ir nepieciešams arī dabas dots talants. Ir jāmīl gatavot! Visu pārējo iemācīs skola profesionālā līmenī.
No pavāres noskaidrojām, ka tiek piedāvātas sezonālas mēneša ēdienkartes un piedāvājumi no vietējās produkcijas, kompleksās pusdienas. Folkklubā “ ALA Pagrabs” tiek piedāvātas uzkodas, dažādi pamatēdieni un saldie. Vismaz piecus vakarus nedēļā te skan dzīvā mūzika.
Ar viesmīļa profesiju mūs iepazīstināja Uģis Žogota. Viesmīļiem jābūt komunikabliem un jāprot radīt labvēlīgu mikroklimatu. Viesmīļiem Folkklubā “ ALA Pagrabs” katru dienu jāapkalpo vismaz 500 klienti. Parasti šis skaitlis ir krietni lielāks.
Viesmīlim ir jāpārzina trauku, galda piederumu pielietošana, jāprot sagaidīt apmeklētājus un jāievēro apkalpošanas noteikumi, jāpārzina brokastu, pusdienu un vakariņu galdu klāšana un noformēšana, banketu apkalpošana, ēdienu un dzērienu karšu veidi un to sastādīšanas noteikumi , ēdienu un dzērienu pasniegšanas veidi, uzskaites, atskaites un dažādu norēķinu veidu kārtošana ar viesiem. Folkklubā “ ALA Pagrabs” liela daļa apmeklētāju ir ārzemnieki, tāpēc jāprot komunicēties ar viesiem divās svešvalodās (angļu, krievu, vācu, franču).
Arī mums bija iespēja  ielūkoties virtuvē , darboties kopā ar viesmīļiem un baudīt garšīgo maltīti.

2.b klases skolotāja A.Kārkle

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros