Dzimtās valodas diena
28/02/2018

20180222_112931Katru gadu 21. februārī atzīmē Dzimtās valodas dienu. Tās izveidošanas mērķis ir veicināt valodu un kultūru daudzvalodību, jo aptuveni puse no valodām ir apdraudētas, un vairums no tām stāv uz izmiršanas sliekšņa.
Lai svinētu dzimtās valodas dienu, sajustu lepnumu par savu valsti un valodu bibliotēkā norisinājās dažādas aktivitātes saistītas ar mūsu dzimto valodu – latviešu valodu. Uz bibliotekārajām stundām tika aicinātas 2.a un 2.b klase kā arī 4.a, 4.b un 4.c klases. Arī garajā starpbrīdī pēc 3 stundas ikviens varēja darboties veicot dažādus valodas uzdevumus.
Latviešu valodā pasaulē runā apmēram 1,7 miljoni cilvēku. Tie nav tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī cittautieši, kas dzīvo ASV, Vācijā, Anglijā, Brazīlijā, Īrijā u.c. Daļa ir tie, kas izceļojuši no Latvijas jau 2. pasaules kara laikā, iemācījuši savu dzimto valodu bērniem, mazbērniem un saglabā savas tautas tradīcijas dzīvojot svešumā.
Ierodoties uz bibliotekāro stundu, klašu skolēni iepazinās ar nelielu filmiņu par latviešu valodas rašanās vēsturi.
Sadaloties grupās bija jārisina attēlu krustvārdu mīkla, kas nemaz nav tik vienkārši kā izrādās. Jāliek lietā atjautība, zināšanas un sadarbības prasme grupā.
Mūsu tautas nacionālā bagātība ir tautasdziesmas, mīklas un sakāmvārdi. Otro klašu skolēniem bija jāsaliek tautasdziesmas rindas pareizā secībā, pēc tam tās jāilustrē kā viņi iztēlojas, izjūt doto tautasdziesmu.
8.a klase radoši sacerēja dzejoli par Dzimto valodu. Pāru darbos radās interesantas domas, kas četrpadsmit gadīgiem jauniešiem saistās ar vārdu valoda.

Līvānu 1.vidusskolas bibliotekāre Daina Slica