“Skolas soma” palīdz pētīt vēsturi
04/01/2019

12.decembra rīts sākās ar smalku sniegu un 5.c klases braucienu uz Rīgu. Šīs “Skolas somas” finansētās ekskursijas mērķis bija rast atbildes uz jautājumu “Kā radās Latvija?” Šāds jautājums skolēniem radās jau oktobrī, apmeklējot Uldevenas koka pili Lielvārdē. Un kurš to varētu labāk zināt, ja ne vēsturnieki! Tāpēc devāmies uz Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, kurā 68 Latvijas muzeji ekspozīciju  “Latvijas gadsimts” veltījuši mūsu valsts simtajai dzimšanas dienai.
Izstāde ir hronoloģiski veidots stāsts par Latvijas idejas nozīmi sabiedrības dzīvē. Tajā iekļauti dažādo laikmetu politiskie konteksti, katram laikposmam raksturīga kultūras, sabiedrisko vai saimniecisko dzīvi raksturojoša laikmeta aina un dzīvesstāsti. Izstādes sadaļas raksturo Latvijas vēsturi kā nemitīgas mainības un reizē arī pēctecības stāstu – sarežģītu, daudzveidīgu, nereti pretrunīgu cilvēka dzīvesgājumu dažādu politisko nosacījumu apstākļos.

IMG_0481[1]
Gida pavadībā, sākot ceļu pa 10 izstādes sadaļām, katrs skolēns saņēma ceļvedi-speciāli šai izstādei veidotu uzdevumu un faktu brošūru.
IMG_0479[1] IMG_0482[1]
Uzdevumu atrisinājumus meklējām un atradām muzeja telpās un gida stāstījumā, bet vienlaikus tie lika bērniem atcerēties pieaugušo, skolotāju stāstīto un rosināja mājās aprunāties ar vecākiem, vecvecākiem, ko par vēsturiskajiem notikumiem zina vai atceras viņi.
IMG_0491[1]
Interesantāki skolēniem bija mūsdienām tuvākie gadu desmiti, kuriem raksturīgos interjera un sadzīves priekšmetus bērni redzējuši vecvecāku mājās.
IMG_0489[1] IMG_0490[1]
Un vēl tāds piedzīvojums, ka katram bija iespēja pamēģināt uzvilkt mastā Latvijas karogu.
IMG_0493[1]
Interesantus faktus uzzinājām arī Dziesmu svētkiem .
IMG_0483[1]
1938.gadā notika IX Vispārējos dziesmu svētki. Šajos dziesmu svētkos Latvijas kori bija sagrupēti 32 rajonos, kuros notika arī koru gatavošanās svētkiem. Latgalei bija 4 rajoni: Aglona, Daugavpils, Ludza un Rēzekne. No Daugavpils rajona Dziesmu svētkos piedalījās Krustpils-Jēkabpils strādnieku arodbiedrības Līvānu apakšnozares vīru kvartets. Varbūt kāds atrod šai sarakstā savu  radinieku?
EKSA8714
Bērniem uzreiz radās jautājums “Kā viņi tika līdz Rīgai, ar ko dziedātāji brauca ?” Mašīnas un autobusi nav taču tā laika transportlīdzekļi?
Ejot tālāk pa izstādes telpām bērniem bija iespēja izmēģināt, cik ērti ir autobusa Neoplan sēdekļi, kuros vairākas diennaktis vajadzēja pavadīt, ja gribēja aizbraukt uz ārzemēm  kā tūrists vai arī ar mērķi iepirkties.
IMG_0503[1]
Ar interesi bērni izmēģināja datorspēles uz tā laika datora un…… dusmojās, ka “kompis nevelk”.
Izstādes noslēguma galvenais motīvs ir jautājums – “Ko es varu dot Latvijai šodien?” ar domu, ka šīs atbildes un to piepildījums ikdienā veidos mūsdienu Latvijas tēlu, svinot Latvijas valsts 150. un 200. jubileju .Bērni uzrakstīja un atstāja katrs savu kartīti “Ko Tu gribētu darīt Latvijas labā” .
Latviju veido tās cilvēki: viņu ikdiena, svētki, priecīgi un bēdigi notikumi, kurus, savukārt , dokumentē un iemūžina arī fotogrāfijas, tāpēc katram no mums ir iespēja piedalīties Latvijas Gadsimta albuma tapšanā. Fotogrāfiju skaits papildinās, apskatīt un pievienot tās var http://new.latvijasgadsimts.lv/albums?lng=lv
IMG_0501[1]
Kā piemiņu no šī brauciena skolēni atveda arī ādas rokassprādzes, ko paši izgatavoja Koknesē  amatu mājā ”Mazā kāpa”, kur bijām apstājušies turpceļā , lai atsvaidzinātu un iegūtu jaunas zināšanas par dabīgo materiālu (āda ) veidiem, izmantošanu, apstrādes paņēmieniem senāk un mūsdienās. Skolēni apskatīja amatnieku darbnīcu, gatavos izstrādājumus un paši izmēģināja darba rīkus katrs savas rokassprādzes izgatavošanā.
IMG_0445[1] IMG_0471[1]
Šis brauciens ne tikai bagātināja skolēnu zināšanas, bet arī saliedēja klases kolektīvu. Tam apliecinājums bija kopīgas vakariņas “Hesburgerā”,  dziesmas autobusā un “veltījuma koncerts” šoferim.

Ilze Sola, Līvānu 1.vsk. 5.c kl.audzinātāja