Panākumi folkloras jomas konkursos
03/05/2019

20190427_14535827.aprīlī Rīgas Tehniskajā universitātē notika tradicionālās dziedāšanas konkursa “Dziesmu dziedu, kāda bija”, tradicionālās muzicēšanas konkursa “Klaberjakte” un tradicionālo deju konkursa “Vedam danci” fināli. Finālos piedalījās labākie dziedātāji, dejotāji un muzikanti no visiem Latvijas novadiem – bērnu un jauniešu tradicionālās kultūras apgūšanas programmas „Pulkā eimu, pulkā teku” (PEPT) dalībnieki un citi interesenti.

PEPT ‘2019  gada tēma ir „Rotā saule, rotā bite”, saskaņā ar kuru bērni un jaunieši ir apguvuši zināšanas, prasmes un iemaņas daudzveidīgos folkloras žanros visa mācību gada garumā.
Ceļazīmi uz folkloras jomas konkursu fināliem saņēma arī daudzi Līvānu 1.vidusskolas audzēkņi.
Tradicionālās dziedāšanas konkursā “Dziesmu dziedu, kāda bija” katrs dalībnieks izpildīja divas neapdarinātas tautasdziesmas lokālās tradīcijas kontekstā. Dziedāšana notika individuāli vai mazajās grupās. II pakāpes diplomu un dižlielā dziedātāja titulu ieguva Jana Urkevica, Atis Slavinskis, Mareks Nečajevs, Katrīna Vanaga un  Alise Miķelsone
Labi panākumi gūti arī tradicionālās muzicēšanas konkursā “Klaberjakte”. Līvānu 1.vidusskolu pārstāvēja divas folkloras kopas „ Ceiruleits” kapelas. Vecākās grupas kapela
( Elīna Vucenlazdāne, Atis Slavinskis, Aleksandrs Mitins, Rainers Tomass Urujevs, Mareks Nečajevs un Jana Urkevica)  ieguva I pakāpes diplomu, bet jaunākās grupas muzikanti (Tomass Pujāts, Ivo Dolgais un Eduards Zarāns)- II pakāpes diplomu.  Individuāli  savu prasmi rādīja akordeona spēlmanis  Aleksandrs Mitins .Viņš ieguva I pakāpes diplomu.
Tradicionālās dejošanas konkursā “Vedam danci” dalībnieki sacentās skalu dejās, rotaļdejās un pāru dejās, kadriļu un meiteņu tradicionālo deju  dejošanā, deju tematisko programmu atrādīšanā  un polkas improvizācijas konkursā.
Skalu dejās II pakāpes diplomu saņēma Atis Slavinskis un Daniels Pujāts. Pie III pakāpes diploma tika mazie skalu lēcēji- Katrīna Vanaga, Terēze Pujāte, Tomass Pujāts un Raitis Zeile. Kadriļu konkursā visas trīs “Ceiruleiša “deju grupas ieguva I pakāpes diplomus. Jaunākajā grupā dejoja Arita Dabare un Eduards Zarāns, Arta Airita Veigure un Jānis Mikulis, Alise Miķelsone un Tomass Pujāts, Samanta Justīne Romanova un Ivo Dolgais. Vidējā grupā dejoja Beāte Daniela Reine un Daniels Pujāts, Jana Urkevica un Deniss Auharenoks, Aiva Lāčkāja un Atis Slavinskis, Marta Vilcāne un Mareks Nečajevs. Vecāko grupu pārstāvēja Sindija Pote un Matīss Lojāns, Aurēlija Jablonska un Jānis Upītis, Anģelina Havrova un Arvis Utnāns.
Tradicionālo deju konkursā “Vedam danci 2019” (polkas improvizācijas)  labākie bija Sindija Pote,  Matīss  Lojāns un Aurēlija Jablonska , Jānis Upītis. Viņi ieguva I (augstākās) pakāpes diplomus un “zelta dejotāju “titulus. I pakāpes diploms un “zelta dejotāja” tituls tika piešķirts arī Anģelinai Havrovai un Arvim Utnānam. Pirmo reizi šādā konkursā piedalījās Jana Urkevica un Daniels Pujāts. Viņi ieguva II pakāpes diplomu un “sudraba dejotāja” titulu.
Konkursus vērtēja sabiedrībā labi pazīstami eksperti, kuru pašu devums tradīciju apzināšanā un pārmantošanā ir nozīmīgs Latvijas kultūras kopainā.
Dziedātāju konkursu “Dziesmu dziedu, kāda bija” vērtētāja: Zane Šmite, Dace Prūse, Iveta Tāle, Lauma Bērza, Ēriks Zeps, Ilga Reizniece, Helmi Stalte, Agate Rapa un  Ilga Leimane.
Muzikantu konkursu “Klaberjakte” vērtētāja: Laima Jansone, Ansis Jansons, Baiba Indrēvica. Deju sacīkstes “Vedam danci” vērtētāji bija: Māris Brasliņš, Lilija Lipora, Ilmārs Dreļs.
Konkursu finālus rīko: Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisiju, Rīgas Tehnisko universitāti un tradicionālās kultūras biedrību „Aprika”.
Paldies ikvienam dalībniekam, vecākiem un atbalstītājiem par skanīgo, priecīgo un krāšņo dienu!!
Uz tikšanos 35. Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētkos “PEPT 2019” ! Svētki šogad  notiks 18. un 19. maijā Iecavā, pulcējot ap 1500 dalībnieku no visas Latvijas.

Anna Kārkle