Folkloras kopas “Ceiruleits” dalība Starptautiskajā folkloras festivālā Maltā.
14/10/2019

logoLaika posmā no 25. līdz 30. septembrim Līvānu 1.vidusskolas un Līvānu novada kultūras centra folkloras kopas ”Ceiruleits” abas grupas piedalījās Starptautiskajā folkloras festivālā Maltā.
FESTIVĀLS
Festivāls norisinājās Maltas salā. Šajā  festivālā piedalījās 17 folkloras kopas no vienpadsmit valstīm: Austrijas, Igaunijas, Lietuvas, Latvijas, Polijas, Slovākijas, Bulgārijas, Serbijas , Itālijas, Indijas un  Maltas.
“Ceiruleits” festivālā tika pārstāvēts kuplā skaitā- 18 dalībnieki .Vienotā priekšnesumā bija apvienojušās abas “Ceiruleiša” paaudzes- Līvānu 1. vidusskolas grupa un  vecākā grupa, kura darbojas Līvānu novada kultūras centra paspārnē.
  Festivāla atklāšanas koncerts notika Maltas ziemeļu puses pilsēta Budžiba (Bugibba). Budžiba  ir ļoti skaista pilsētiņa ar  5 kilometrus garu pludmales piekrasti, ar skaistiem skatiem  uz jūru un laivu piestātnēm, ar skatu uz modernām viesnīcām un krāšņiem daudzdzīvokļu namiem.
Koncerts notika pilsētas centrālajā laukumā, kas ir pieblīvēts ar āra kafejnīcām, bāriem un klubiem, tāpēc skatītāju un klausītāju bija ļoti daudz. Koncerta noslēgumā bija karogu parāde un dāvanu pasniegšanas ceremonija. Budžibas pilsētas vadība pasniedza, speciāli šim festivālam veidotus, stikla suvenīrus.

Festivāla norisēm katru dienu tika izvēlēta cita pilsēta. Otrajā festivāla dienā devāmies uz Zejtunu. Šis reģions bagāts ar olīveļļas ražošanas mantojumu. Pilsētas nosaukums radies no vārda “zejt”, kas nozīmē eļļu. Septembrī Zejtunā rīko Olīvu festivālu ar olīveļļas degustācijām, mūziku, teātra izrādēm. Maltas starptautiskais festivāls te savijās ar Olīvu festivālu. Kopā sanāca grandiozi svētki. Katrai pilsētai ir savs svētais aizbildnis, kam par godu tiek svinēti svētki. Iebraucot Zejtunā mūs pārsteidza Maltas bruņinieki, kuri bija tērpušies bruņās. Dažiem no viņiem uz pleciem sēdēja dzīvi putni. Gājienam- procesijai  pa priekšu gāja mūki un priesteris. Pie baznīcas bija pulcējies daudz ļaužu, kuri  dziedāja un dejoja, spēlēja pūtēju orķestris, visapkārt bija tirgotāju bodītes. Iepretim baznīcai, uz jumtiem dega dzīvā uguns. Ik pa brīdim  šāva salūtu. Tas viss kopā radīja īpašu svētku gaisotni. Turpat blakus baznīcai bija uzstādīta arī festivāla lielā skatuve. Pilsētas vadība bija padomājusi par katru festivāla dalībnieku. Pēc koncerta  katrs saņēma dāvanu maisiņu, kurā bija lakatiņš, cepure, krūzīte un nozīmīte.

Nākamās dienas rīts sākās ar gājienu pa  Maltas galvaspilsētas Valletas (Valletta) ielām. Gājiens sākās laukumā, kur tika pasludināta Maltas neatkarība. Nebija viegli, jo ārā cepināja saule. Termometrs rādīja+ 30 grādi Celsija. Gājienam pa priekšu maršēja bungu un dūdu grupa Jackson Pipes & Drums , kura ar savu aizrautīgo muzicēšanu aizdzina nogurumu citiem gājiena dalībniekiem..

Valleta apbur ikvienu ar nepārspējamu sākotnējā baroka laika arhitektūru, ar šaurām ieliņām un skaistiem mākslas darbiem. Gājienu vēroja ne tikai vietējie maltieši, bet arī daudzie tūristi. Prieks, ka starp viņiem bija arī latvieši, kuri steidzās ar mums pārmīt kādu vārdu.

Vakarā Sv. Georga līcī notika festivāla noslēguma koncerts. Šajā koncertā vēlreiz varējām izbaudīt visu valstu programmas. Festivāla noslēguma ceremonijā tika pasniegti sertifikāti un dāvanas festivāla dalībniekiem.

Maltas Starptautisko folkloras festivālu  organizēja organizācijas Leon Promotions un  Euroart Production sadarbībā ar Svētā Pāvila līča, Valletas, Zejtunas un Sandžulianas vietējām padomēm.

SADZĪVE

Piecas dienas par mūsu mājvietu kļuva Sandžulianas pilsēta (St. Julians) . Sandžuliana  ir populāra mazpilsēta Maltas krastā. Te var izjust zvejas ciemata šarmu , tūristu burzmu,  vērot rāmo ūdeni, dažnedažādos kuģīšus un laivas piestātnē. Pilsētas centrā var pagulēt smiltīs un doties baudīt zilo ūdeni, nebraucot ārpus pilsētas.

Festivāla dalībnieki tika izmitināti  viesnīcā The St.George’s Park Hotel .Lielākā laime bija iekšpagalmā esošie baseini un sauļošanās vietas.

Augstā līmenī tika nodrošināta festivāla dalībnieku ēdināšana. Viesnīcas restorāns piedāvāja ļoti plašu ēdienkarti. Varējām izbaudīt arī vietējo virtuvi.

Maltā runā maltiešu un angļu valodā, līdz ar to sazināties ar vietējiem nav nekādu problēmu, turklāt viņi vienmēr ir laipni un draudzīgi. Bijām pārsteigti, ka ierodoties viesnīcā, personāls mūs uzrunāja latviešu valodā. Izrādās, ka viesnīcas reģistratūrā strādā puisis no Preiļiem, kurš arī savulaik ir dejojis tautasdejas.

EKSKURSIJAS

Tā kā festivāla koncerti notika tikai vakarpusē, tad ik dienas varējām veltīt vairākas stundas apkārtnes izpētei. Krustu šķērsu izstaigājām Sandžulianas  (St. Julians) pilsētiņu.

Lai gan Malta ir tik maza sala, tā ir pārpildīta ar aizraujošiem un ievērības cienīgiem dārgumiem. Apbrīnas vērtas, senas vietas, burvīgas pilsētas, skaistas lagūnas un klinšu veidojumi ir tikai daļa no tā, ar ko var lepoties šī mazā valstiņa.

Maltu veido septiņu salu arhipelāgs Vidusjūrā. Lai gan tā ir arhipelāgs, tikai trīs lielākās salas – Malta, Gozo un Komino ir apdzīvotas.

Ekskursija uz Gozo un Komino salām.

Ar kuģīti devāmies vienas dienas kruīzā  uz Gozo un Komino salām. Pēc izkāpšanas uz salas, šķiet nokļūstam citā pasaulē. Gozo sala ir mierpilna, ar gleznainiem,  klinšainiem skatiem, skaistiem līčiem un pludmalēm. Gozo piekrastes ūdeņi ir iecienīta vieta gan peldēt gribētājiem, gan nirējiem, gan arī tūristiem, kas vēlas izbraukt ar laivu, apskatot  jūrā esošās klinšu alas. Gozo sala tiek uzskatīta par leģendārās burves Kalipso mājokli. Saukta par “mīlas un medus” salu, šodien tā ir fermeru un zvejnieku apdzīvota, kuru no Maltas šķir šaurs bet dziļš jūras šaurums.

Gozo salā apmeklējām katedrāli Ta-Pinu, kur atrodas brīnumaina Jaunavas Marijas svētbilde, šodien tā ir svētceļojumu vieta ne tikai maltiešiem, bet arī iebraucējiem. Gozo slavena ar mežģīņu un adījumu izstrādājumiem, kuri darināti ar rokām.

Pēc tam sēdāmies kuģītī un devāmies uz Komino salu  un Zilo lagūna (Blue Lagoon) . Zīlā lagūna (Blue Lagoon), ar savu kristāldzidro, zilo jūras ūdeni ir viens no iespaidīgākajiem apskates objektiem Maltā.

Zilā lagūna priecēja mūs ar baltajām smiltīm un iežiem, neaprakstāmi skaisto un dzidro ūdens krāsu. Tam visam īpašu burvību piešķir rindās uzslietie lietussardziņi, kas pasargā no saules svelmes un rindās sakārtotās tirdzniecības bodītes. Seklie ūdeņi dažādos zilajos toņos, ko ieskauj klintis, veido elpu aizraujošu ainavu.

 

Ekskursija uz Valletu un Birgu

Maltas galvaspilsēta  Valleta nosaukta Žana Pariso de la Valettes vārdā. Pilsēta ir ieskauta starp diviem līčiem salas ziemeļaustrumos. Valleta ir pati mazākā galvaspilsēta Eiropā, bet neskatoties uz to pilsētā ir daudz ko redzēt un izpētīt. Valleta ir iekļauta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Pilsēta ir viena no gleznainākajām galvaspilsētām pasaulē, tā valdzina ar savām ēnainajām, līkumotajām ielām un iespaidīgiem bastioniem ar pasakainiem skatiem. Tās stratēģiskas atrašanās vietas dēļ, Malta bija vairākas reizes okupēta. Tā ieguva neatkarību 1964. gadā.

Uz katra stūra jūtama vēstures elpa . Īpašu savdabīgumu pilsētai piešķir vienādā apbūves krāsa, jo viss tiek būvēts no kaļķakmens, māju fasādi izrotājot ar Maltai raksturīgajiem slēgtajiem balkoniņiem, kas vienīgie vieš atšķirīgus toņus pilsētbūvē. Par balkoniņiem arī dauzi stāsti – vieni saka, ka tie būvēti, lai slēptu sievas no svešām acīm, citi tieši pretēji –tajos it kā sēdinātas neprecētas meitas potenciālo līgavaiņu apskatei.

Ievērības cienīgas ir arī Valletai apkārt izvietotās piepilsētas, kuras ar Valletu savienotas gan ar autobusiem, gan daudz ātrākajiem prāmjiem.

No Valletas ar kuģīti devāmies uz Birgu.

Marsašloka un Zilā grota

Marsašloka (Marsaxlokk) ir sens maltiešu zvejnieku ciemats dienvidaustrumu krastā. Klusais, omulīgais zvejnieku ciemats tūristus pārsteidz ar ‘luccu’ laivu spilgtākajām krāsām. To priekšgalā uz sāniem ir uzzīmēta acis. “Ozirisa acis” ir domātas, lai pasargātu no ļaunajiem gariem. Šis ieradums nāk no Ziemeļāfrikas.  Saules apdegums , ziedošie oleandra krūmi un palmas liecina par Tunisijas tuvumu.

Tālāk devāmies uz Zurri ieleju, kur mums bija iespēja doties braucienā pa jūru ar laivām un aplūkot Zilo Grotu .Tā ir viena no visvairāk apbrīnotākajām un skaistākajām vietām Maltā, kur skatienam paveras pārsteidzoša ainava ar tirkīzzilu ūdeni, majestātiskām piekrastes klintīm un alām.

PALDIES

Milzīgs paldies «Ceiruleiša» vecākiem, kas finansiāli atbalstīja savus bērnus, lai viņi varētu doties šajā  ceļojumā. Paldies sponsoriem : SIA “Līvānu kūdras fabrika”, SIA “Zelta zeme” ,  SIA Ceram Optec “,SIA “Baltik sistēm” . Paldies Līvānu 1. vidusskolai un tās skolotājiem par sapratni, attaisnojot ceiruleišu kavētās mācību stundas. Līvānu novada domei – paldies par suvenīriem un transporta pakalpojumiem. Paldies par atbalstu Līvānu novada kultūras centram.

Folkloras kopas “Ceiruleits“ dalību  Maltas Starptautiskajā folkloras festivālā atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.