Kalendārs veltīts bērnu tautastērpiem
25/11/2019

Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) ikgadējais sienas kalendārs jeb Dienrādis 2020. gadam veltīts bērnu tautas tērpiem un to valkāšanas tradīcijām, iezīmējot nākamā gada XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus.
8.novembrīt Rīgā notika LNKC kalendāra “Dienrādis 2020” prezentācija. Kalendārs  tapis projekta “Katram savu tautas tērpu” ietvaros. Šoreiz tas veltīts bērnu tērpiem un to valkāšanai.

Vasarā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tapa fotosesija,  kurā piedalījās bērni no dažādiem Latvijas novadiem:  Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits”, Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” folkloras kopa “Zvīgzna”, Liepājas Bērnu un jaunatnes centra folkloras kopa “Ķocis”, biedrība “Etniskās kultūras centrs „Suiti”.

Par projekta ieceri stāsta LNKC mārketinga vadītāja Astra Spalvēna:  “Veidojot kalendāru, mēs vēlējāmies bērnu un jauniešu tautastērpus atklāt personiskākā kontekstā. Bērni, kuri raugās uz mums no fotogrāfes Aigas Rēdmanes noskaņu gleznām, sapņo, aizvedot skatītāju bērnības sapņu pasaulē ārpus laika un telpas. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja ainava rada spēcīgu un intuitīvi pazīstamu fonu dažādu Latvijas novadu tautas tērpiem, savukārt to valkātāji piešķir tiem dziļi personisku dimensiju”.

Līdzās fotoattēliem, kalendārā iekļauti arī skaidrojumi par bērnu tautas tērpiem un to valkāšanas yradīcijām. Apraksti tapuši sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas pētniecēm dr. hist. Aneti Karlsoni un dr. hist. Aiju Jansoni.

Dienrādis pieejams “Jānis Roze”, “Valters un Rapa” un “Latvijas Grāmata” grāmatnīcās, kā arī nopērkams veikalos RIIJA un Senā Klēts. Kalendāru var iegādāties arī Latvijas nacionālajā kultūras centrā Rīgā, Pils laukumā 4