„ Ceiruleits” maskojas XV Starptautiskajā masku tradīciju festivālā Rīgā
16/02/2014No 2014. gada 14. līdz 16. februārim Rīgā notika XV Starptautiskais masku tradīciju festivāls. Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvāja meistarklases, izrādes, masku skati, danču vakaru un citas aktivitātes Vecrīgā. Savukārt festivāla noslēgums notika Brīvdabas muzejā , kur tika svinēti Meteņi.
Festivālā piedalījās 24 masku grupas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Konferencē un meistarklasēs piedalījās masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī antropologs Čezāre Popi no Itālijas.
Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, Starptautiskie masku tradīciju festivāli notiek ik gadu dažādās Latvijas vietās. Aktīvi maskošanās tradīciju pārmantotāji ir arī Līvānu 1.vidusskolas folkloras kopas” Ceiruleits” dalībnieki, kuri pulcē ap sevi arī vecākus un draugus. Festivāla noslēgumā labākajām grupām tika pasniegtas uzslavas. ” Ceiruleits” saņēma uzslavu par maskošanās tradīciju saglabāšanu.
Latviju festivālā pārstāvēja Andrejbērni, vecīši, čigāni, kaitys, miežvilki, budēļi, amatnieki, ķekatas un citas masku grupas no Bārbeles, Dagdas, Katlakalna, Liepājas, Līvāniem, Madonas, Mālpils, Ogres, Preiļiem, Rēzeknes, Rīgas, Salacgrīvas, Sarkaņiem, Tārgales, Vidrižiem.
Lietuvu pārstāvēja Klaipēdas folkloras kopa „Kuršu ainiai” un Kurtuvēnu folkloras kopa, kuras rādīja Užgavēņa (Meteņa) masku tradīcijas.
No Krievijas bija ieradusies Maskavas vēstures – novadpētniecības biedrība “Metsänen kundem” (Meža kopiena). Viņi atveidoja mītu par Pasaules radīšanu, kas sakņojas somugru mitoloģijā.
Festivālu rīko Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, Rīgas Kultūras un tautas mākslas centru “Mazā Ģilde”, Rīgas Kultūras un tautas mākslas centru “Ritums”.
Paldies par atbalstu Līvānu 1.vidusskolai!
Anna Kārkle