Lāčplēša diena
11/11/2022

 

Ap māti salīp bites rudenī.

Ap savu valsti mēs, kad vētras staigā.

Ap Latviju, kam vairogs zvaigžņu zvaigā,

Mēs aplīpam kā bites rudenī.

 

Ap savu robežu, ap savu pašu zemi

Mēs rokās dodamies un vienprātībā cietā

Kā vienā kalumā, kā vienā reizē lietā,

Mēs cieši stājamies ap savu pašu zemi.

 

Skrien strauji vējš un baigi satumst rieti,

Ap savu māti bites turas cieti.

 

( Ilze Šķipsna)

Sirsnīgi sveicam Latviju novembrī – Latvijas dzimšanas dienas mēnesī!

 

Ar Lāčplēša dienu Latvijā sākas Tēvzemes nedēļa, kuras kulminācija ir Latvijas dzimšanas diena 18. novembrī.

Novembris Latvijā tiek saukts arī par patriotu mēnesi. Savas valsts patriotiem mums jābūt vienmēr, bet novembris ir īpašs laiks, kad atceramies savas valsts vēsturi un godinām tautas varoņus un aizstāvjus.

Laiks no Latvijas Republikas proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī līdz 1919. gada 11. novembrim bija viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē, kad tika izcīnītas vairākas kaujas, cenšoties saglabāt iegūto valsts neatkarību.

1918. gada 18. novembrī Tautas padome svinīgā sēdē proklamēja neatkarīgu Latvijas valsti. Taču ne Vācija, ne Krievija nevēlējās atteikties no Latvijas. Neilgi pēc Latvijas valsts nodibināšanas sākās lielinieku Sarkanās armijas iebrukums Latvijā, pēc tam Latvijas armijai nācās cīnīties pret vācu fon der Golca armiju, bet 1919. gada oktobrī likvidēt Latvijas valsti apņēmās vācu–krievu apvienotie spēki Bermonta vadībā. Šos spēkus vienoja vēlme cīnīties par Krievijas impērijas un Vācijas varenības atjaunošanu. Pēc viņu domām, viens no šķēršļiem šo mērķu sasniegšanā bija arī neatkarīga Latvija.

Latvijas iedzīvotājiem bija skaidrs, ka gaidāma izšķirīgā cīņa par tiesībām dzīvot savā, neatkarīgā valstī. Cīnītāji par Latvijas neatkarību bija skaitliskā mazākumā, turklāt sliktāk bruņoti. Tomēr mūsu karavīru drosme un varonīgums, un visas tautas atbalsts palīdzēja uzvarēt daudz stiprāko ienaidnieku.

1919. gada 11. novembrī, Latvijas armija ar franču un britu kuģu artilērijas atbalstu pēc gandrīz mēnesi ilgušām cīņām Pārdaugavā sakāva Bermonta armiju. Lai gan pilnībā no Latvijas iebrucējus izdevās padzīt tikai gada beigās, Rīgas atbrīvošanu 11. novembrī simboliski uzskata par uzvaru Latvijas brīvības cīņās. Šo dienu nosauca par Lāčplēša dienu par godu latviešu tautas mitoloģiskajam varonim Lāčplēsim –kurš kļuvis par simbolu varonībai un valsts mīlestībai.

Būsim lepni, ka dzīvojam brīvā Latvijā! Aizlūgsim par mūsu tēvzemi –Dievs, svētī Latviju!

Vēstures skolotāja Sandra Maskalāne